Luftoni plakjen në çdo moshë
Ecni përpara dhe dukuni përsëri e re.
Është i pamënjanueshëm fakti që sa më shumë kalon koha aq më shumë lëkura juaj do të ndryshojë. Por mos u mërzisni, e ardhmja është tani- kur vjen fjala tek produktet që ju ndihmonjnë ju të bëni një hap përpara në procesin e plakjes.

Në të 30-tat tuaja...

Ju ende dukeni në formë të shkëlqyer, por shenjat e para të plakjes do të fillojnë të shfaqen. Lajmi i mirë është që ka ardhur koha të filloni një rutinë të përditshme kundër-plakjes që do të vendosi një bazë të shkëlqyer për një pamje rinore në të ardhmen. Nëse ju ende vazhdoni të përdorni ujë dhe sapun, tani ka ardhur koha të përdorni moisturizer për ta mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar. Ju mund të vini re:
 • Linja që fillojnë të prishen, veçanërisht rreth syve dhe gojës,ndërsa kolagjeni dhe elastina dobësohen.
 • Lëkurë e hollë ose e fryrë poshtë syve ose, anasjelltas, rrathët e zinj poshtë syve. .
 • Rritja e madhësisë së poreve dhe lëkurë jo e lëmuar në disa zona.
 • • Depigmentime dhe pigmentim kaf i lëkurës, që varet nga sasia e ekspozimit tuaj në diell.

Provoni:

ANEW REJUVENATE rivitalizues i lëkurës, një paketë 2-javore, për një regjim në mëngjes dhe natën që pastron, zbut dhe trajton lëkurën. Përdorimi i saj i vazhdueshëm, përmirëson sipërfaqen e lëkurës, i jep lëkurës tuaj linja të bukura dhe zvogëlon poret.

Në të 40-tat tuaja...

Disa nga shenjat që ju filloni të vini re në të tridhjetat tuaja, mund të intensifikohen në këtë moshë, por ende ekzistojnë mënyra për ti eliminuar ato. Ju mund të filloni të shihni:
 • Formohen rrudha rreth gojës dhe syve dhe rrudha në ballë.
 • Humbja e ngushtësisë për shkak të lëkurës së hollë, si rezultat i rënies së nivelit të kolagjenit dhe elastinës dhe nivel i ulët i hidratimit krahasuar me të 30-tat.
 • Rrathët e zinj të syve vazhdojnë progresojnë.
 • Lëkura bëhet më e thatë dhe lehtësisht evidente.

Provoni:

ANEW REJUVENATE rivitalizues i lëkurës, një paketë 2-javore, për një regjim në mëngjes dhe natën që pastron, zbut dhe trajton lëkurën. Përdorimi i saj i vazhdueshëm, përmirëson sipërfaqen e lëkurës, i jep lëkurës tuaj linja të bukura dhe zvogëlon poret.

Në të 50-tat tuaja...

Në këtë stad të plakjes lëkura fillon të bëhet më shumë e dukshme, duke marrë parasysh faktin se ju mund të jeni në periudhë menopauze. Ju filloni të vini re:
 • Një ulje në elasticitetin e lëkurës.
 • Qarkullimi i ngadaltë i qelizave në të 40-tat tuaja, përgjithësisht krijon më pas një fytyrë dhe lëkurë të thatë.
 • Vija dhe rrudha të thella. Gjithashtu vijat që shfaqen nga e qeshura vazhdimisht,nuk zhduken. Vijat gjithashtu mund të fillojnë të thellohen në faqen, mjekrën dhe ballin tuaj.
 • Lëkurë jo vitale si pasojë e humbjes së elastinës dhe kolagjenit, dhe fillimi i thellimeve të hapësirave në faqet dhe sytë tuaj.

Provoni:

ANEW ULTIMATE Krem Nate, Riparues Moshe, i cili hidraton dhe riparon qartësisht lëkurën tuaj të dëmtuar ndërsa ju flini. Formula me Teknologjinë Pro-Sirtuin TX ndihmon lëkurën të përmirësojë pamjen e volumit të saj natyral, redukton shfaqjen e pikave të zeza dhe zvogëlojnë pamjen e vijave dhe rrudhave.

Në të 60-tat tuaja...

Gjithë shenjat e plakjes së lëkurës që ju keni përjetuar kanë tendencën të amplifikohen në vitet në vijim. Ju do të filloni të vini re:
 • Vijat në lëkurën tuaj do të thellohen dhe do të shtohen.
 • Një nga problemet tuaja të mëdha si dhe në moshën 50 –vjeçare mbetet ende lëkura e thatë.
 • Përkeqësimi i lëshimit të lëkurës, shkakton një humbje në konturet e fytyrës dhe syve. Ju mund të keni lëshime serioze rreth nofullave dhe në qafë ose të përjetoni vija të thella në faqe dhe poshtë syve.
 • Pika tw shumta tw errwta nga mosha dhe fillimi i depigmentimit.

Provoni:

Linja ANEW PLATINUM përfshin ANEW PLATINUM për të rigjetur pamjen e re të kontureve në fytyrën tuaj dhe duke reduktuar shfaqjen e rrudhave të thella dhe shtimin e qëndrueshmërisë në pamjen e lëkurës tuaj jo vitale. Teknologjia Paxillium është e para që ka marrë patentë në Avon, e cila është e formuluar për të ndërtuar proteinën paxillin që ndihmon të mbajë formën e plotë të qelizave të lëkurës rinore. Për thatësi ekstreme provoni Anew Platinum Tourmaline Emulsion, për një hidratim më intensiv.


Kujdesi ndaj lëkurës Bëni dhe Mos Bëni
Këshillë nga eksperti ynë DR. CHERYL KARCHER.
A ju nevojitet të vendosni krem plazhi gjatë ditës edhe nëse dita mund të jetë me re? Të përdorni eksfoliat çdo ditë? Të përdorni hidratues të ndryshëm çdo natë? Dermatologu Dr. Cheryl Karcher u ofron përgjigje të qarta dhe konçize këtyre pyetjeve, për më tepër, - Siguron se linja e përkujdesjes ndaj lëkurës nuk është e komplikuar. Në fakt, për një lëkurë të shëndetshme e me një pamje sa më të re, nevojiten shumë pak elementë të thjeshtë: Mbrojeni, mirëmbajeni dhe rregullojeni, dhe mose mbipastroni.

Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni gjatë ditës:
Sipas Dr. Karcher Një nga ato që “Duhet bërë” dhe më e rëndësishmja për çdo regjim të mirë të lëkurës është të mbroni lëkurën tuaj gjatë ditës. Këtu janë disa këshilla ditore për të arritur dhe siguruar maksimumin e mbrojtjes.

Bëni: Lyhuni me krem mbrojtës ndaj diellit
Përdorni një krem dielli me minimumin e faktorit mbrojtës SPF 30, thotë Dr. Karcher, sepse vlera e tij qëndron në mbrojtjen kundra rrezeve UVA dhe UVB. Rrezet UVB shkaktojnë djegie dhe kancer lëkure, ndërkohë që rrezet UVA janë përgjegjëse për nxirrjen dhe plakjen e lëkurës (gjithashtu këto janë të lidhura me kancerin e lëkurës). Sa më i lartë faktori mbrojtës SPF i kremit tuaj, thotë Dr. Karcher, aq më e lartë mbrojtja ndaj rrezeve UVA dhe UVB . Kremi i diellit nuk ju mbron kundër të gjitha rrezeve UVA/UVB, kështu që është gjithmonë e rëndësishme të evitojmë diellin kur na ofrohet mundësia. Kur nuk është e mundur kjo vshtë e këshillueshme vënia e kremit të diellit, kapelet, dhe ndonjë rrobë tjetër mbrojtëse.

Mos Bëni:Qëndrimi në diell si burim i vitaminws D
Qëndrimi larg nga dielli është një nga mënyrat për të ndihmuar në parandalimin e plakjes, sipasto Dr. Karcher. Miti se vitanima D merret vetëm nga qëndrimi nv rrezet e diellit ka rënë poshtë, sepse sot ka plot vitamin D që ju mund ti blini në farmaci. Sepse Vitamina D është esenciale për trupin tuaj. “Të plakesh është si të shtosh në peshë- dhe rruga më e lehtë për të humbur peshë është të mos shtosh atë. “ Përqasja më e lehtë drejt kundvr-moshës, është tv mos lejosh veten të dukesh e madhe në moshë”, thekson Dr. Karcher says, e cila nënkupton që duhet të pvrdorni krem plazhi dhe të qëndroni larg diellit.

Bëni: Mbroni sytë tuaj
Mbajtja e syzave me mbrojtje UV, mund t’ju ndihmojë juve të mbroni sytë dhe fytyrën tuaj kur ju e keni të pamundur të shmangni ekspozimin ndaj rrezeve të dëmshme të diellit. Veshja e syzeve të diellit gjithashtu ndihmon në parandalimin e mbylljes së syve e cila mund të shkaktojë rrudha.

Mos: Dehidratoni veten!
Nëse konsumoni sasira të mëdha të kafes, çajit ose pije alkolike gjatë ditës, sigurohuni që të rihidratoheni me ujë, paralajmëron Dr. Karcher. Kafeina dhe alkoli janë të njohura si diuretikë kur ato konsumohen në sasi të madhe- duke shkaktuar dehidratim të trupit, i cili I hap rrugë të lirë një dëmtimi radikal.

Koha e mbrëmjes, çfarë duhet dhe nuk duhet të bëni:
Qëllimi kryesor i regjimit të natës ndaj lëkurës tuaj duhet të jetë që ai të riparojë dhe tonifikojnë, thotë Dr. Karcher. Këtu janë 2 rregulla të thjeshta për tu ndjekur përpara momentit të vajtjes në shtrat të cilat realizojnë sa më mirë pushimin e bukurisë tuaj.

Çfarë duhet të bëni: Përdorni antioksidantë
Radikalët e lirë janë substanca të dëmshme të cilat “sulmojnë” qelizat e lëkurës. Antioksidantët si shega, rrushi, vitaminat C dhe E ndihmojnë të mposhtin ose shkatërrojnë radikalet e lira, thotë Dr. Karcher. Shumica e produkteve të sotme të përkujdesit ndaj lëkurës përmbajnë antioksidantë

MOS: Çuditërisht, në treg ekzistojnë dhe produkte të lëkurës të cilat përmbajnë faktor mbrojtës SPF. Nuk ka asnjë arsye të përdorni një produkt i cili përmban substancë të kremit të diellit gjatë natës, thotë, Dr. Karcher. Kremi i diellit mund të bllokojë poret, duke kryer procesin e kundërt të tonifikimit të fytyrës.

Në çdo kohë bëni dhe mos bëni
Një përkujdesje e mirë ndaj lëkurës është një përpjekje e madhe. Fatmirësisht, është e lehtë për ta realizuar nëse mbani në vëmendje këshillat e mëposhtme.

Bëni: Bëhuni konsistent
Dr.Karcher tregon se do të duhen 4-6 javë të përdorni produktet e përkujdesjes ndaj lëkurës përpara se të kuptoni nëse ju i pëlqeni rezultatet apo jo. Përdorimi i një kremi për një ditë ose një javë dhe kalimi nga një produkt në tjetrin pa një qëndrueshmëri të caktuar, mund të punojë kundër regjimit të përmirësimit të lëkurës tuaj. “Sa më gjatë ta përdorni diçka, aq shumë i jepni mundësi produktit që ai të veprojë”, thotë, Dr. Karcher, duke shpërndarë mitin se lëkura fillon e bëhet rezistente ndaj disa produkteve të caktuar, pas një periudhe të gjatë përdorimi”. “Gjithnjë do të bëhet ajo që është e thënë të bëhet”. "

MOS: Lejoni lëkurën tuaj të thahet
Dr.Karcher sugjeron të përdorni hidratues rregullisht për të hidratur dhe ndihmuar të mbroni lëkurën tuaj.

Bëni: Ndaloni së piri cigare
Akademia Amerikane e Dermatologjisë paralajmëron duhanpirësit se janë duke e ekspozuar lëkurën e tyre ndaj lëndëve toksike, të cilat përshpejtojnë procesin e plakjes. Nikotina shkakton ngushtim të enëve të gjakut në shtresat e jashtme të lëkurës tuaj, duke e privuar lëkurën nga oksigjeni dhe lëndët ushqyese. Duhani përmban me mijëra lëndë kimikate të tjera të cilat paraqesin rrezik ndaj kolagjenit dhe elastinës në qelizat e lëkurës tuaj- dy proteinat kryesore që e mbajnë lëkurën e fortë. Dëmtimi nga këto kimikate mund ti shkaktojë lëkurës plakjen e parakohshme.

Mos bëni: Mos e Teproni
“Një nga problemet më të mëdha me të cilat përballen njerëzit është se ata e teprojnë për disa gjëra”, thotë Dr. Karcher. Sidomos të rinjtë, shton ajo, të cilët mendojnë se pastrami i lëkurës do të shmangë puçrrat dhe përdorimi i hidratuesve do të parandalojë rrudhat. Por e vërteta është se duke e tepruar ajo mund të japë efektin e kundërt të asaj qe presupozohet që ju të bëni ditë për ditë. Përdorimi i eksfoliatëve dhe i produkteve të tjera, e bëjnë më të ndjeshme lëkurën ndaj dëmtimeve. Përdorimi në sasi të madhe i hidratuesve mund të bllokojë poret dhe pengojë efektivitetin e kremërave ose serumeve të tjerë që ju mund të jeni duke përdorur.

Kufiri i poshtëm? Mbroni, rivendosni dhe riparoni dhe ju jeni në rrugën e duhur për një të ardhme më të mirë të lëkurës tuaj.

Kufiri më i ri në shkencën e kundër-plakjes
Fuqia që transformon dukshëm lëkurën tuaj
Ju patjetër që keni parë gra në të 50-tat e tyre dhe në moshë më të madhe, të cilat duken tepër të reja- me një ton lëkurë rrezatuese, pa asnjë rrudhë në ballë – dhe mendoni: Ato janë kaq me fat, sepse kanë gjene të mira. Faktikisht ju keni pjesërisht të drejtë. Po gjenet me të ciat ne jemi lindur përcaktojnë se sa mirë ne plakemi deri në një pikë të caktuar.Produktet e duhura të përkujdesjes ndaj lëkurës, gjithashtu mund t’ju ndihmojnë juve të dukeni më të rinj. Me fjalë të tjera, ajo gruaja e mrekullueshme 50-vjeçare, mund të jetë duke përdorur ndonjë linjë të lehtë dhe efektive të përkujdesjes së lëkurës, për të rikthyer kohën mbrapa. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si mund të dukeni sa më të reja.

Të kuptojmë Gjenin e rinisë

Në një nga universitetet më me zë në Itali u zbuloi një gjen specifik. Ata zbuluan se ky gjen është shumë aktiv tek njerëzit të cilët jetojnë gjatë, dhe një jetë të shëndetshme- disa deri në moshën 100 vjecare ose më të mëdhenj. I intriguer nga kjo, kërkuesit e Avon bashkëpunuan me shkencëtarët e universitetit për të eksploruar më tepër se si ky zbulim duhej përdorur në produktet e kujdesit të lëkurës kundër-plakjes. Dhjetë vite më pas Avon, gjeti mënyrën për ta aplikuar këtë zbulim në produktet e përkujdesit të lëkurës, dhe kështu lindi ANEW GENICS. Shumë e fuqishme dhe mbajtëse e patentës teknologjia YouthGen&trade, ky zbulim i madh koleksion i produkteve të aplikuara është formuluar për të stimuluar këtë gjen, gjenin e “Rinisë” dhe për të ndihmuar qelizat e lëkurës “Të sillen” si të reja. 1 Me Anew Genics, gratë përjetojnë në pamje një pakësim të rrudhave dhe qëndrueshmëri në pamje të lëkurës, brenda disa javëve2 Më poshtë keni disa rekomandime për të filluar.
 • ANEW GENICS Trajtimi me Përqëndrim përmban një përqëndrim të dyfishtë të Teknologjisë YouthGen™ krahasuar me Trajtimin Krem e cila jep rezultate të shkëlqyera. Menjëherë lëkura juaj duket dhe ndihet më e qëndrueshme dhe vijat e zakonshme të shprehive të fytyrës shfaqen më të buta2 Në një periudhë 2 javore, ajo redukton shfaqjen e rrudhave dhe depigmentimit. Dhe në një periudhë 8-javore lëkura duket 10 vjet më e re.1
 • • ANEW GENICS Trajtimi me Krem, kur përdoret gjatë natës, është i rëndësishëm dhe efektiv. Gjatë natës lëkura bëhet më e gjallë, më e shëndetshme dhe më rrezatuese.2 Brenda 3 ditëve ajo fryn dhe mbush pamjen e rrudhave të thella2 dhe brenda 4 javësh, zonat e depigmentuara përmirësohen deri në 100 përqind, ndërkohë që dalja e rrudhave reduktohet shumë.3
 • • ANEW GENICS Trajtimi me Krem i Syve , i bën sytë tuaj të duken plot energji, të shndritshëm dhe të lëmuar. Brenda tre ditësh, ai i rikthen zonës së syve një pamje rinore, dhe në katër javë, redukton pamjen e vijave dhe rrudhave në zonën poshtë syve deri në 50%.*.2
Genics me Teknologjinë YouthGen™ ka forcën të transformojë qartësisht lëkurën tuaj në vetëm disa javë, dhe t’ju bëj juve sa më rrezatuese dhe sa më vetëbesuese. Shkenca e Gjenetikës, pa dyshim do të vazhdojë të jetë një frymëzim për linjën e përkujdesjes ndaj lëkurës në të ardhmen dhe ne jemi të lumtur që Avon është në krye.
 1. Bazuar në testimin e qelizave të lëkurës.
 2. Bazuar në studimet klinike tek gratë e moshës 45-59 vjec.
 3. Bazuar në perceptimet e konsumatoreve femra të moshës 45-59 vjec.


Një ditë në jetën e lëkurës tuaj
Shpenzoni vetëm pak minuta gjatë ditës për tu përkujdesur për lëkurën tuaj.
E vërteta është, e thjeshtë, veprImet ditore mund të luajnë një rol shumë të rëndësishëm në pamjen dhe ndjeshmërinë e lëkurës tuaj. Një përkujdesje – por jo një konsumim I kotë kohe, - ndaj shëndetit të lëkurës tuaj gjatë mëngjeseve dhe mbrëmjeve, plus dhe disa minuta gjatë ditës do t’ju japin juve një lëkurë të bukur në cdo moshë. Dhe ndërsa lëkura e cdo gruaje ka nevojë për përkujdesje, më poshtë keni disa hapa që mund ti ndiqni gjatë përkujdesjes për lëkurën tuaj. Provoni të përdorni disa nga regjimet e lëkurës së ANEW të cilat përmbajnë produkte për shumicën e hapave në vijim.

Kur zgjoheni në mëngjes: 5-10 minuta
Pastroni: Filloni ditën tuaj me një pastrim të lehtë të fytyrës tuaj për të larguar mbetjet e cfarë do lloj produkti që keni aplikuar gjatë natës. Shpëlani fytyrën dhe qafën me ujë të ftohtë për të hequr pastruesin që aplikuat, dhe më pas fshijeni ngadalë me një peshqir të pastër e të butë. Asnjëherë mos e fërkoni lëkurën fortë, veçanërisht në zonën rreth syve.
Hidratoni: Zgjidhni produkte me efekt të 2-fishtë të cilat japing efektin që ju do të dëshironit! Zgjidhni një hidratues me faKtor mbrojtës SPF, për të mbrojtur lëkurën e fytyrës tuaj nga dëmtimi i rrezeve UV. Zgjidhni një krem të formuluar për lëkurë delikate për zonën rreth syve e cila hidraton dhe ndihmon në krijimin e një lëkure të lëmuar dhe që ndihmon në aplikimin e makiazhit në zonën e syve. E njëjta gjë vlen dhe për buzët tuaja- buzëkuqi duket jo i barabartë nëse ju keni buzë të thata. Provoni: Zbutës i shëndetshëm për buzët me faktor mbrojtës SPF 15, i cili hidraton buzët tuaja, i lëmon dhe u jep një efekt prej mëndafshi.
Shtoni: Aplikoni makiazhin, parfumin dhe dilni nga shtëpia!

Gjatë ditës:
Sa më shumë që të jetë e mundur, provoni të mos fërkoni sytë ose të prekni lëkurën tuaj- sepse duke vepruar kështu ajo përzjehet me makiazhin tuaj dhe në të njëjtën kohë transferon papastërti ose mikrobe nga gishtat tek fytyra juaj.

Pas dreke: 60 sekonda
Jepini vetes tuaj një minutë kohë të kontrolloni fytyrën tuaj, të rregulloni ose riaplikoni buzëkuqin tuaj nëse ai është fshirë. Hidhni përsëri parfum sepse kjo ju krijon një vetëbesim dhe ringjall sëbashku aromën dhe shpirtin tuaj!

Pas pune: 5 minuta
Do të dilni jashtë? E bukur- por natyrale- makiazhi i ditës mund t’ju jetë larguar nga fytyra në orët e pasdites. Provoni të aplikoni një vijë të trashë përgjatë linjave të qerpikëve të sipërm duke vendosur pak nuancë në cepat e syve tuaj. Aplikojeni këtë mbi një nuancë të errët për sytë.

Përpara se të flini: 5 minuta
Mëkati që i bëni lëkurës tuaj: Të flesh gjumë natën pa hequr makiazhin tuaj! Ju jo vetëm që lini mbi lëkurë gjithë produktet që keni përdorur gjatë ditës por sëbashku me këtë ju keni dhe papastertira të tjera që ju janë grumbulluar gjatë ditës në lëkurë- por në të njëjtën kohë ju humbni rastin që të aplikoni produktet e natës mbi lëkurën tuaj. Së pari hiqni makiazhin nga sytë, duke përdorur një produkt i cili heq makiazhin e syve. Aplikoni një pastrues I cili të heqë gjithë pjesën e mbetur të makiazhit dhe më pas shpëlajeni fytyrën më ujë të ftohtë dhe fshijeni me një peshqir të butë sic vepruat në mëngjes. Kujdesuni që të keni një peshqir të pastër dhe mos harroni qafën tuaj ( që gjithashtu ka grumbulluar papastërtira). Për një përkujdesje të syve gjatë natës, provoni të përdorni Sistemin për Sytë ANEW ULTIMATE Contouring për një qëndrueshmëri dhe lëkurë të tendosur rreth zonës së syve. Për pjesën tjetër të fytyrës, provoni të përdorni: Kremin e natës anti-moshë ANEW ULTIMATE Age Repair Night Cream, i cili hidraton dhe qartësisht riparon lëkurën e dëmtuar rreth syve ndërkohë që ju flini.Këmbët e pulës, Rrathët e zinj, Qeskat dhe Shfryrja
PSE SYTË TUAJ PLAKEN TË PARËT— DHE SI TË FILLOSH TË MARRËSH MASAT KUR VINI RE QË JU KANË FILLUAR SHENJAT E PARA
Nuk është për tu çuditur që shumë gra fillojnë të vënë re shenjat e para të plakjes rreth zonës së syve. Një arsye për këtë është se ne shohim sytë më shumë sesa shohim çdo pjesë tjetër të fytyrës. Por ekziston dhe një arsye tjetër psikologjike, lëkura rreth syve tuaj është më e holla në të gjithe trupin. Me më pak mbrojtje kolagjeni dhe elastine (2 proteinat të cilat ndihmonjë në formimin e indit lidhor), kjo pjesë lëkure delikate ka tendencën ta tregojë më parë plakjen. Plus, shpesh herë njerëzit neglizhojnë faktin e të përdorurit një krem kundër diellit në këtë zonë sepse i tremben ndonjë irritimi të mundshëm. Fatmirësisht, ka disa hapa të tjeshtë që ju mund të ndiqni për të mbajtur nën kontroll, vijat, sytë e fryrë dhe rrathët e zinj.

Happily, there are simple steps you can take to help keep lines, puffy eyes and dark circles at bay.

1. Qëndroni larg diellit dhe ndaloni së piri duhan!
Dy nga gjërat më të këqija për lëkurën tuaj janë rrezet UV dhe duhani. Kështu që devijoni duhanin dhe diellin. Në rastet kur e keni të pamundur të devijoni diellin, mundohuni të vendosni kapele dhe ndonjë krem me faktor mbrojtës SPF. Një produkt i mrekullueshëm që mund të provoni: Kremi i syve 24 orë ANEW REJUVENATE 24 Hour Eye Cream me faktor mbrojtës SPF 25. Një produkt dy- në – një, kremi ditor i syve Day Revitalization Eye Cream ju mbron nga rrezet UVA dhe UVB dhe ndihmon në qetësimin e pamjes së vijave dhe rrudhave tuaja.

2. Përdorni produkte të cilat janë formuluar veçanërisht për zonën rreth syve
Është e rëndësishme të përdorni produkte specifike të cilat janë të dizenjuara për një lëkurë delikate të zonës rreth syve. Disa hidratues të zakonshëm, përmbajnë ingredientë që janë shumë të ashpër për zonën delikate të syve. Sigurohuni që ta aplikoni butësisht me gishtin tuaj të unazës, sepse mund ta dëmtoni më shumë nëse ju tërhiqni këtë pjesë lëkure gjithmonë e gjithmonë, kohë pas kohe.

3. Përdoni produkte për të luftuar rrathët e zinj
Nuk është e drejtë: Disa njerëz janë gjenetikisht të destinuar të kenë një dekolorim poshtë syve, pavarësisht sesa të shëndetshëm dhe të relaksuar të jenë ata. Për çdokënd që rastësist apo në mënyrë të vazhdueshme kanë rrathë të zinj, ka një lajm të mirë: Sistemi për sytë ANEW REVERSALIST Illuminating Eye System, i cili është një produkt i shkëlqyer me funksion të dy-fishtë që ndihmon për rrudhat dhe rrathët e zinj. Aplikoni Kremin e Syve, i cili largon pamjen e rrathëve të zinj dhe vijave, që më pas vijon me një Sheer Veil, i cili është ekspert në ndriçimin dhe shkëlqimin e zonës rreth zonës së syve tuaj.

4. Aplikoni qeska të vogla me çaj të ftohtë ose feta kastraveci në sytë e fryrë për të reduktuar enjtjen.
Disa zakone kundër enjtjes që duhen patur në vëmendje: Provoni të devijoni alkolin dhe kripën dhe mundohuni të flini shtatë deri në tetë orë gjumë natën. Këto do ju ndihmojnë juve të mos keni ndjesinë e të paturit ujë poshtë syve ose diku tjetër.

5. Konsideroni alternativat për një lifting të lëkurës rreth syve.
Një nga shenjat kryesore të plakjes së lëkurës së fytyrës tuaj është lëkura rreth syve e cila ka nevojë për lifting. Por ka disa alternativa për të përmirësuar qeskat poshtë syve. Nëse keni ëndërruar për një tërheqje të syve dhe vetullave por nuk jeni të bindur nëse është ide e mirë të kryeni një ndërhyrje kirurgjikale, konsideroni alternativat si psh tërheqjet termale të cilat tendosin lëkurën kur përdoret i nxehti.


20 Vite Inovacion
KËRKIMET E AVANCUARA ANEW DHE ZBULIMI KUNDËR-MOSHËS.
Avon hapi laboratorin e parë të kërkimit dhe zhvillimit në 1897 dhe ka qenë revoluzionar në industrinë e bukurisë. Duke filluar vetëm me 12 punëtorë departamenti i Kërkim& Zhvillimit (R&D), tani ka arritur kapacitetin me 350 shkencëtarë dhe teknicienë dhe e ka transformuar fabrikën e parë në një shtet –arti, me një hapësirë prej 225.000 metrash katrorë. Me rreth 40,000 bashkëpunëtorë dhe 6.4 million klientë të privilegjuar, të cilët i shërbejnë 300 milion konsumatorëve nëpër botë. Influenca që ka Avon-i është shumë e largët për tu arritur nga të tjetrët. Avon-i është i dedikuar jo vetëm për të prodhuar teknologji inovative të përkujdesjes ndaj lëkurës, por gjithashtu për të kuptuar nevojat e grave kudo në botë.

Në vitin 1992, Avoni lançoi ANEW, një linjë novatore kundër-plakjes për përkujdesjen ndaj lëkurës. Më shumë se 200 shkencëtarë, kimistë dhe analistë klinikë sot punojnë në bashkëpunim me universitetet më me zë kudo në botë, institute kërkimi, dermatologë dhe ekspertë bukurie për të vazhduar zhvillimin e teknologjisë ANEW. Rezultatti është një linjë e kujdesit ndaj lëkurës e cila ka aftësinë të transformojë dhe ndihmojë lëkurën të duket më e re dhe e bën gruan të ketë vetëbesim.

Afërsisht dy dekada të novacioneve ANEW meritojnë një afat kohor njohjeje. Shihni më shumë vëmenddje linjën kundër-plakjes ANEW advance.
1992
Avon është i pari që prezantonTeknologjinë Alpha Hydroxy Acid (AHA) në treg. Njëri nga ingredientët më kryesorë në produktet e përditshme të përkujdesjes së lëkurës, AHA gjendet në rrush dhe në fruta si qitro, portokalle e limon. I pari produkt me AHA i cili doli në treg për konsumatorët ishte ANEW All Perfecting Complex për fytyrën, i cili ndryshoi tërësisht përkujdesin ndaj lëkurës për kremrat kundër-plakjes.
1997
AVC10, një molekulë e re kundër-moshës u krijua dhe mori patentë nga Avon. Shkencëtarët e Avon bashkuan një kombinim të fuqishëm mes elementëve moshë-sfidues, përfshirë këtu vitaminën C dhe i bashkuan ato për të krijuar një molekulë të re, ndryshe e quajtur si AVC10. ANEW Night Force Vertical Lifting Complex ishte e para AVC10 që ju shtua produktit duke i hapur rrugën shumë të tjerave që do të vijonin.
2000
Ekspertët e departamentit të R&D zhvilluan linjën RETROACTIVE. Linja jonë e kujdesit ndaj lëkurës është formuluar për të trajtuar lëkurën në një nivel qelizor, RETROACTIVE, karakteristikat e produktit që përmban kompleksin Rejuvi-Cell, një përzjerje të ekstrateve proteinës hydrolyzed, lulediellit dhe planktonit, formuluar për të rritur komunikimin qelizë-me- qelizë që të ndihmojë në riaktivizimin e qelizave të vjetra të lëkurës, formulated to enhance cell-to-cell communication to help re-energize old skin cells.
2003
ANEW CLINICAL lançon produktin e saj të parë në linjën Line & Wrinkle Corrector. Linja CLINICAL i lejon gratë të marrin rezultate të shkëlqyera në shtëpitë e tyre dhe kjo linjë produkti u kthye në linjën më të shitur kudo në botë. Linja Line & Wrinkle Corrector ndihmon të prodhojë e ndërtojë kolagjenin, elastinën dhe hidroproteinat. Linja Line & Wrinkle Corrector fryn pamjen e vijave të dëmtuara dhe rrudhat.
2007
Teknologjia Sirtuin Youth Protein rivitalizuesështë linja më e shitur e ANEW ULTIMATE. Kur kërkimet mjeksore zbuluan një proteinë rinie që prodhohej natyralisht e quajtur sirtuin, kërkuesit e Avon e dinin se ata duhet të gjenin një zgjidhje për të inkorporuar sirtuinën në produktet e tyre. Pas shtatë vitesh kërkime dhe pune novative me një kompani lider në bioteknologji, lindi kompleksi Pro-Sirtuin TX I Avon. E formuluar për të stimuluar prodhimin e sirtuinës proteinës së rinisë, linja ANEW ULTIMATE ndihmoi në ndryshimin e mënyrës se si dukej lëkura. Rezultate të dukshme: rindërtim i qëndrueshmërisë, densitet dhe reduktim i rrudhave dhe ulja e intensitetit të pikave të moshës.
2011
Shkencëtarët e Avon zhvilluan teknologjinë e Activinolit. Vitet e kërkimit u pasuan me zbulime se si të prodhohej aktivina në lëkurë, një molekulë matyrale që riparon dhe që fillon të ndihmojë në procesin e shërimit kur ne çahemi dhe vritemi. Rezulton se faktikisht rrudhat janë vetëm një seri dëmtimesh e mikro –lëkurës. Avoni zbuloi një mënyrë se si të prodhojë aktivinën me Teknologjinë Activinol, tashmë me patentë, e cila mund të gjendet në linjën ANEW REVERSALIST. Ky regjim revolucionar jep një lëkurë të re me rrudha tashmë më të reduktuara dhe me një pamje të tërësisht të re.
2010
U lançua Linja ANEW PLATINUM e cila përdor Teknologjinë Paxillium. Edhe njëherë shkencëtarët e Avon revolucianizuan produktet e lëkurës kundër-plakjes, kur ata zbuluan që paxilina, një proteinë e një rëndësie të vecantë, ishte kritike për të ruajtur rininë e formës së qelizave të lëkurës. Ndërsa ne plakemi, niveli I kësaj proteine bie. Shkencëtarët e R& D të Avon shpikën Teknologjinë Paxillium, e cila u formulua për të stimuluar prodhimin e paxillinës deri në 60 për qind. Linja ANEW PLATINUM është dizenjuar për gratë të cilat përjetojnë shenja të avancuara të procesit të plakjes. Testimi i konsumatorëve tregon që kjo linjë ndihmon në rikthimin e një pamjeje rinore duke reduktuar shfaqjen e rrudhave të thella dhe një tërheqje evidente të lëkurës.
2011
Avoni prezanton ANEW GENICS, gjenerata tjetër e shkencës kundër-plakjes. Shkenctarët e Avon u intriguan nga hulumtimet jetëgjata të kryera nga një universitet lider në Itali. Ky universitet bëri një studim mbi një grup të shëndetshëm individësh dhe zbuloi se ata njerëz të cilët jetoni më gjatë, dhe kishin një jetë të shëndetshme, disa prej tyre i kalonin të 100 vitet, dhe të gjithë kishin diçka të përbashkët: një gjen rinie shumë aktiv. Ky gjen i rinisë që e mban trupin në gjendje të shëndetshme, gjithashtu prodhon proteinë që mund të ndihmojnë qelizat e lëkurës të sillen si të reja. Shkencëtarët e Avon, formuluan Teknologjinë YouthGen™ për të stimuluar këtë gjen rinie dhe ta inkorporonin atë në linjën ANEW GENICS, e ardhmja e kujdesit ndaj lëkurës kundër-plakjes.1 Kjo formulë e fuqishme, prodhon rezultate të cilat do t’ju mahnisin juve ndërsa ju filloni të dukeni 10 vite më të reja.2.
Dhe ja tek vjen dielli
SPF Q&A. Konsideroni faktet.
Shumica e njerëzve duan shumë të ekspozojnë trupin e tyre të nxirë- dhe disa të tjerë përpiqen ta kenë një trup të nxirë për gjatë gjithë vitit. Por ekspozimi i lëkurës tuaj ndaj dillit ka risqe dhe mund të shkaktojë plakje të parakohshme të lëkurës tuaj. Këtu keni përgjigjet për pyetjet tuaja më të nxehta rreth mbrojtjes ndaj diellit, nxirjes dhe po, pse jo dhe djegieve nga dielli.

Kur bëhet fjalë për rrezet e diellit, unë di rreth rrezeve UVA, por rreth rrezeve UVB?
Pyetje e mirë! Rrezatimi ultravjollcë, rrezet B(UVB) janë shkaktaret kryesore të djegieve nga dielli. Gjithashtu ato luajnë rol kyç në nxirjen dhe zhvillimin e kancerit- e cila është arsyeja pse nuk ekzistojnë realisht mënyra të “sigurta” të procesit të nxirjes. Në të kundërt rrezet ultravjollcë A(UVA), penetrojnë nën lëkurë më thellësisht, duke shkaktuar rrudha dhe shenja të tjera të plakjes. Më e rëndësishmja, juve ju duhet të kërkoni për produkte që janë të etiketuara si mbrojtëse ndaj të dyja këtyre spektreve, zakonisht të quajtura produkte të “Spektrit të gjerë”.

Cili nivel i faktorit mbrojtës SPF është i duhuri për mua?
Pyetje e mirë! Rrezatimi ultravjollcë, rrezet B(UVB) janë shkaktaret kryesore të djegieve nga dielli. Gjithashtu ato luajnë rol kyç në nxirjen dhe zhvillimin e kancerit- e cila është arsyeja pse nuk ekzistojnë realisht mënyra të “sigurta” të procesit të nxirjes. Në të kundërt rrezet ultravjollcë A(UVA), penetrojnë nën lëkurë më thellësisht, duke shkaktuar rrudha dhe shenja të tjera të plakjes. Më e rëndësishmja, juve ju duhet të kërkoni për produkte që janë të etiketuara si mbrojtëse ndaj të dyja këtyre spektreve, zakonisht të quajtura produkte të “Spektrit të gjerë”.

Sa sasi krem dielli duhet të përdor?
Pyetje e mirë! Rrezatimi ultravjollcë, rrezet B(UVB) janë shkaktaret kryesore të djegieve nga dielli. Gjithashtu ato luajnë rol kyç në nxirjen dhe zhvillimin e kancerit- e cila është arsyeja pse nuk ekzistojnë realisht mënyra të “sigurta” të procesit të nxirjes. Në të kundërt rrezet ultravjollcë A(UVA), penetrojnë nën lëkurë më thellësisht, duke shkaktuar rrudha dhe shenja të tjera të plakjes. Më e rëndësishmja, juve ju duhet të kërkoni për produkte që janë të etiketuara si mbrojtëse ndaj të dyja këtyre spektreve, zakonisht të quajtura produkte të “Spektrit të gjerë”.

Çfarë të bëj për të evituar çarjet dhe irritimin?
Pyetje e mirë! Rrezatimi ultravjollcë, rrezet B(UVB) janë shkaktaret kryesore të djegieve nga dielli. Gjithashtu ato luajnë rol kyç në nxirjen dhe zhvillimin e kancerit- e cila është arsyeja pse nuk ekzistojnë realisht mënyra të “sigurta” të procesit të nxirjes. Në të kundërt rrezet ultravjollcë A(UVA), penetrojnë nën lëkurë më thellësisht, duke shkaktuar rrudha dhe shenja të tjera të plakjes. Më e rëndësishmja, juve ju duhet të kërkoni për produkte që janë të etiketuara si mbrojtëse ndaj të dyja këtyre spektreve, zakonisht të quajtura produkte të “Spektrit të gjerë”.
Skin Sins
Zakone të këqija që ju bëjnë juve të dukeni më të plakur
Të tregoni kujdes në mirëmbajtjen e lëkurës tuaj në mënyrë të shëndetshme nuk varet vetëm nga produktet që ju përdorni. Fytyra juaj mund të tregojë shenja moshe si rezultat i disa zakoneve të varfra që ju keni ose stili i jetës që zgjidhni, kjo mund të ndikojë menjëherë në dëmtimin e lëkurës tuaj. Të heqësh dorë nga këto zakone nuk është se do kthejë kohën mbrapa dhe të ndalojë procesin e plakjes- çfarë është bërë është bërë- por lajmi i mirë është se nëse hiqni dorë nga këto zakone ju mund të ndihmoni në parandalimin e tu dukurit më e vjetër në moshë.

1. Të pirit duhan

Ju tashmë e dini se ky është një zakon i keq, për një sërë arsyesh shëndetësore, por a e dini se çfarë i shkakton kjo lëkurës tuaj? Ju mund të filloni të dalloni shenjat e plakjes shumë më shpejt se zakonisht, sepse tymi shkakton ngushtimin e qelizave të gjakut në pjesët më të jashtme të lëkurës, duke ulur qarkullimin e nivelit normal të gjakut. Plus ai i largon lëkurës ushqyesit dhe oksigjenin- të dyja këto të rëndësishme për mirëmbajtjen e një lëkure të shëndetshme dhe shkëlqyese. Ekzistojnë më shumë se 4000 kimikate brenda tymit të duhanit, shumica e të cilave shkatërrojnë kolagjenin dhe elastinën e lëkurës- fibrat të cilat ndihmojnë të mbajnë lëkurën tuaj të jetë e fortë.

Rrudhja e buzëve dhe syve tuaj në gjendje gjysmë të mbyllur ndërsa pini duhan ju çon drejt një rezultati evident si psh vijat rreth syve dhe buzëve. Të pirit duhan privon lëkurën të ushqehet dhe të marrë oksigjen duke e bërë ngjyrën e lëkurës tuaj të duket më e zbehtë.

Por ja tek vjen një lajm i mirë! Nëse ju hiqni dorë nga duhani, gjaku rrjedh përmes trupit tuaj duke u përmirësuar në muajt në vijim, dhe disa dëmtime të vogla që mund të jenë krijuar, mund të largohen. Lëkura juaj do të fillojë të ushqehet dhe të marrë oksigjen, duke e lejuar atë të funksionojë më mirë, dhe ju do të ndiheni më të shëndetshëm.

2. Injoroni stresin

Kur stresi akumulohet lëkura juaj bëhet më e ndjeshme dhe reaktive dhe kushtet e lëkurës tuaj mund të kenë tendencën, të shtohen.

Plus, nëse ndiheni i stresuar, ju mund të bëheni shumë neglizhentë ndaj lëkurës tuaj duke mënjanuar regjimin tuaj të përditshëm. Përgjithsisht, mendja dhe lëkura janë të lidhura bashkë në shumë nivele- mbaresat fundore nervore janë të lidhura me lëkurën, kështu që ndërsa emocionet dalin, ato mund të shprehen përmes lëkurës në mënyra negative.

Mësoni të largoni dhe menaxhoni situatat e stresit. Provoni të bëni joga ose meditime- ose thjesht kenaquni duke shpenzuar pak kohë vetëm. Gjithsesi ju duhet ta merrni situatën nën kontroll dhe lëkura juaj do t’ju jetë mirënjohëse për këtë.

3. Hiqni dorë nga fast food dhe pijet me sheqer

Ndërsa plakemi, lëkura jonë bëhet më e hollë dhe në këtë mënyrë shtresat humbasin lipidet (substancat yndyrore), duke e bërë lëkurën më të thatë dhe bëhen jo të afta për mbajtjen e një sasie uji të madhe. Mos pini shumë Soda dhe kushtojini më shumë vëmendje të pirit sa më shumë ujë , në mënyrë të vazhdueshme gjatë gjithë ditës që ta mbani lëkurën sa më të hidratuar dhe të nxirrni jashtë toksinat.

Mos harroni gjithashtu përzgjedhjen e ushqimeve tuaja ditore. Ushqimet të pasura në antioksidantë, si psh çaji jeshil dhe boronica, kanë një efekt mbrojtës në lëkurën tuaj. Një dietë e pasur me karbohidrate dhe yndyrna jo të mira, kontribuon në plakjen e lëkurës, kështu që evitoni fast food-in dhe merrni në konsideratë në dietën tuaj ushqime si karrotat, domatet, salmon, bajamet, lajthitë dhe thjerrëzat.

4. Të qëndrosh në diell dhe të evitosh mbrojtjen ndaj diellit

Mbrojtja ndaj diellit është esenciale në çdo moshë. Me kalimin e kohës rrezet ultravioletë të diellit dëmtojnë indet e lëkurës (fibrat kolagjen dhe elastinë) dhe mund të shkaktojnë rrudha të thella, pika të errëta si dhe humbje të qëndrueshmërisë. Ju gjithashtu do të evidentoni më shumë quka, pika të errëta dhe njolla të tjera në fytyrën, qafën dhe kraharorin tuaj si rezultat kjo i dobësimit të fibrave.

Është tepër e rëndësishme të evitoni diellin kudo që të jeni. Nëse e keni të pamundr të evitoni diellin, është e rëndësishme të mbani kapele, të gjeni vende me hije dhe të aplikoni një krem me faktor mbrojtës SPF 25 ose me numër më të lartë, i cili ju mbron nga rrezet UVA dhe UVB. Riaplikoni kremin e diellit të paktën çdo 2 orë- edhe në ditët me re- për të mënjanuar dëmtimet që vijnë nga djegia nga dielli. Sigurohuni të kontrolloni numrat e faktorit mbrojtës SPF të kremit të fytyrës tuaj për të përcaktuar nëse ju siguron një mbrojtje të mjaftueshme.

Linja ANEW SOLAR ADVANCE Sunscreen Locion fytyre me faktor mbrojtës SPF 45, i formuluar me Teknologjinë RepairShield™ është një produkt i shkëlqyer për tu përdorur, sepse jo vetëm që ju mbron nga rrezet e dëmshme, por gjithashtu redukton pamjen e rrudhave dhe diskolorimin e lëkurës.

5. Të mos bësh asgjë

E pëlqejmë apo jo, vitet kalojnë dhe lëkura jonë plaket, por e vërteta është se nuk është asnjëherë vonë për të filluar të përkujdeseni për lëkurën tuaj. Filloni me një pastrues të mirë, dhe përdoreni atë në mënyrë të rregullt- dhe më pas hidratojeni lëkurën me një krem mbrojtës ndaj diellit me UVA dhe UVB.

Me kalimin e kohës, ndërsa lëkura juaj ndryshon, mundohuni të ndërtoni një rutinë tuajën sipas kërkesave të lëkurës tuaj, duke shtuar më shumë produkte si kremërat e natës dhe serumet e domosdoshme. Nëse ju gati për një regjim shumë strikt, provoni regjimin ANEW që i përshtatet më së miri nevojave të lëkurës tuaj, për një rutinë pastrimi, hidratimi dhe trajtimi në mëngjes dhe mbrëmje. Sapo të filloni të kujdeseni përditë për lëkurën tuaj, të gjithë do ta vënë re këtë dhe do t’ju pyesin se cili është sekreti juaj.
A mundet që Makiazhi juaj t’ju ndihmojë të ktheni kohën mbrapa?
Këshilla që ju ndihmojnë ju të dukeni dhe ndjeheni në më të mirën tuaj.

Fytyra juaj:

Është tunduese të mendosh dhe shpresosh se si makiazhi të fshehë si me magji gjithë shenjat nga plakja. Në fakt, fondatinat e rënda,mund të mbulojnë dhe theksojnë vetëm vijat dhe rrudhat. Kur zgjidhni një fondatinë për një lëkurë të maturuar, këshilla më e mirë është ta ndriçoni atë. Provoni të lyeni fytyrën me një hidratues ose të miksoni fondatinën tuaj me një hidratues në mënyrë që lëkura të duket e freskët dhe natyrale. Dhe kaloni pudrën në përfundim: në lëkura të reja, pudra është e mrekullueshme për të reduktuar shkëlqimin por ajo ka tendencën të nxjerrë në pah rrudha dhe efekti mat e bën lëkurën të duket jo e shkëlqyeshme dhe pa gjallëri. Nëse ndiheni si e zhveshur pa atë, kufizoni aplikimin e saj kudo ku ju doni që ajo të shkëlqejë- në hundë dhe mjekër, për shembull.

Faqet tuaja:

Ndërsa ne plakemi, numri i enëve të gjakut që ushqejnë lëkurën dhe qarkullimi i qelizave ulen, e cila është dhe arsyeja pse ngjyra dhe struktura natyrale e lëkurës ka tendencë të humbasë freskinë dhe shkëlqimin. Risillni një shkëlqim të shëndetshëm nga aplikimi i pudrës për faqet. Aplikoni atë me një furçë të madhe mbi mollëzat e faqeve tuaja- zona që ngrihet sipër kur ju buzëqeshni- duke evituar vijat që krijohen poshtë kockave të faqeve tuaja dhe që mund të prishin pamjen tuaj. Kur ju përzgjidhni një nuancë, mendoni për ato më neutralet: Roza e lehtë dhe nuancat e errëta dramatike duken bukur në lëkurën e grave të reja. Zgjidhni një nuancë jo shumë të ndryshme nga toni i lëkurës tuaj, por me pak nuancë roze.

Kapakët e syve tuaj:

Hapni sytë! Një shenjë e zakonshme e plakjes është rënia e kapakëve të syve. Aplikoni një nuancë të errët nga vija fundore e qerpikëve e duke ardhur për poshtë syrit, e cila ndihmon të fshehë pak pjesën e rënë të syrit në formë qeskash. Fatkeqsisht, ndërkohë që ju mund të vendosni pak shkëlqim në pjesën e brendshme të syrit, i paraprini një hijëzimi që vendos një vijëzim në sy dhe vë në pah qeskat e syrit- dhe që i bën të dyja të jenë më evidente.

Qerpikët tuaj:

Një ngritje e lehtë për sytë? Përpara se të aplikoni rimelin, shpenzoni pak kohë për të aplikuar mbi qerpikët tuaj përdredhësin e qerpikëve. Sigurohuni që të zgjidhni nuancën më të errët të reimelit tuaj që shkon me ngjyrën e lëkurës dhe të flokëve tuaj. Nëse keni ngjyrë flokësh kafe me nuancë të mesme, mos hezitoni të përdorni rimel me ngjyrë të zezë- qerpikët e zinj e bëjnë pjesën e bardhë të syve tuaj të duket më e shndritshme. Me moshën qerpikët bëhen më të rrallë, kështu që rimeli mund tju japë juve volum dhe trashësi në qerpikë. Provoni të lini mënjanë qerpikët e poshtëm, hapësirat bëhen dhe më evidente, duke patur parasysh se është një zonë që është e predispozuar të ketë rrudha dhe rrathë të zinj.

Vetullat tuaja:

Ashtu si floku juaj ka tendencën për tu bërë i hollë me kalimin e kohës, edhe vetullat tuaja hollohen. Vetullat e trasha janë shenjë e rinisë. Ju duhet të zgjidhni një laps sysh i cili ti përshtatet ngjyrës së vetullave tuaja. Kalojini një dorë të lehtë vetullave me një ngjyrë dhe shpërhapeni, më pas fiksoni ngjyrën me një gel vetullash transparent. Më pas provoni të aplikoni vija shumë të lehta me laps për të krijuar një pamje sa më natyrale. Madhështore!
Ingredientët më të mirë kundra - moshës
...Dhe si funksionojnë ato.
Keni provuar që të doni të blini produkte për përkujdesjen e lëkurës por nuk keni ditur nga të filloni? A ju ka ndodhur që lista e ingredientëve të produktit në etiketa, t’ju ketë frikësuar ose t’ju ketë bërë konfuzë? Ndonjëherë ato mund t’ju frikësojnë, por nuk duhet të jetë kështu. Lexoni këtë udhëzues të dobishëm i cili ju ndihmon juve të përcaktoni lehtësisht për çfarë ju duhet të kërkoni nga produktet e përkujdesit të lëkurës, në mënyrë që të përmbushni pritshmëritë tuaja. Më poshtë keni një listë të përbërësve të zakonshëm që përbëjnë produktet e përkujdesit të lëkurës dhe se çfarë bëjnë ato.

Acidi Hyaluronik
Ju do ta gjeni këtë substancë, të shfaqur në mënyrë natyrale në trupin tuaj gjithashtu- të përqëndruar në indet tuaja lidhore, veçanërisht tek sytë dhe në nyje. Përqëndrimi natyral i acidit Hyaluronik në lëkurë, zvogëlohet me kalimin e moshës.

Acidi Alpha Hydroxy
Njëri nga përbërësit më të njohur në produktet e përkujdesjes ndaj lëkurës sot është AHAs. AHAs janë një klasë e komponimeve kimike që mund të gjenden tek qitro dhe portokalli. Këto acide butësisht largojnë nga lëkura qelizat e vdekura nga sipërfaqja e lëkurës, duke nxjerrë lëkurë të re. Avon ishte i pari që prezantoi Teknologjinë Alpha Hydroxy Acid, në tregun e gjerë në vitin 1992 me linjën e re për fytyrën ANEW All Perfecting Complex.

Antioksidantët
Shumica e njerëzve e dinë se vitamin C, ose acidi ascorbik, gjendet tek lëngu i portokalles dhe ndihmon në rritjen e sistemit imunitar. Shumë të tjerë nuk e dinë, sidoqoftë, ajo gjendet në disa lloje produktesh të kujdesit ndaj lëkurës, ku ajo përdoret për të ndihmuar në luftë kundër radikaleve të lira ose molekulave të paqëndrueshme që shkaktojnë dëmtimin e lëkurës.

Vitamina E—e gjendur në vajërat vegjetale, farat, lajthi, bajame dhe të jeshiltat – gjithashtu ajo përdoret për të luftuar radikalet e lira.

Peptidet
Zinxhirët e shkurtër të amino acideve dhe peptideve janë blloqet ndërtuese të proteinave. Ekzistojnë disa lloje të ndryshme peptidesh të cilat prodhojnë rezultate të ndryshme. Avoni i përdor peptidet në linjën e saj ANEW CLINICAL.

Retinoli
Retinoli është Vitaminë A e cila ndihmon lëkurën të prodhojë kolagjen, një protein e rëndësishme që i jep lëkurës strukturën e saj, qëndrueshmërinë dhe elasticitetin.

Është gjithashtu e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm ndaj disa proteinave në lëkurën tuaj:

Sirtuina
Sirtuinat janë enzima proteinike që ndihmojnë në riparimin e qelizave të dëmtuara. Sirtuinat konsiderohen si “Proteina e Rinisë” që shfaqen natyralisht. Produkte si ANEW ULTIMATE Age Repair Day SPF 15 e Avon-it janë të formuluara të stimulojnë sirtuinat dhe të ndihmojnë në krijimin e qelizave të shëndetshme rinore.

Aktivina
Aktivina është një proteinë natyrale e cila fillon procesin e shërimit kur ne pësojmë dëmtime të lëkurës. Rrudhat janë aktualisht vetëm një seri e mikro-dëmtimeve, kështu që Avon u frymëzua të studiojë aktivinën për linjën e saj “Reversalist”. Shkenctarët e Avon zbuluan si ta stimulonin prodhimin e aktivinës. Përdorimi i ekstrateve nga dy bimë nga Azia juglindore, Amorphophallus dhe Sesbania. Teknologjia Aktivinol e disponuar nga Avon ka një patentë dhe gjendet ne linjën e produkteve ANEW REVERSALIST.

Paksilina
Paksilina, një proteinë çelës e lëkurës, është kritike në mbajtjen e formës së re të qelizave të lëkurës. Ndërsa ne plakemi, niveli i kësaj proteine bie. Fatmirësisht, pas 3 viteve kërkime, shkencëtarët e Avon, kanë shpikur Teknologjinë Paxillium, formuluar vetëm për të stimuluar prodhimin e paksilinës deri në 60 për qind. Linja ANEW PLATINUM, e cila është përshtatur për gratë të cilat janë 60 vjeç e sipër dhe që i rikthen kontureve të plakura pamjen rinore.

Vijat dhe qeskat e syve
Të kuptoni problemin e pikave të moshës.
I shqetësuar për pikat e diellit? Humbja e qëndrueshmërisë, lëkura juaj ndihet jo e lëmuar? Ndërsa koha kalon, ju do të filloni të ndiheni shqetësime nga disa pika në fytyrën tuaj, por fatmirësisht, ju mund të merrni masa ndaj tyre! Duhet të jeni në dijeni rreth shenjave më të zakonshme të moshës- dhe se si të minimizoni shfaqjen e tyre çdo herë gjatë rrugës.

Strukturë jo lëmuar dhe ton lëkure i pabarabartë
Kur ju filloni të vini re një lëkurë me strukturë jo të lëmuar dhe me një shkëlqim të ulët, ndodh sepse qarkullimi i qelizave të lëkurës ngadalësohet duke shkaktuar qeliza të thata dhe të plakura që mbeten në sipërfaqe. Në të njëjtën kohë, poret mund të zmadhohen duke e bërë lëkurën të duket e lodhur dhe jo e lëmuar ndërsa ju plakeni. Sigurohuni të aplikoni ditë për ditë, një hidratues pasi të pastroni fytyrën, përpara se të shkoni në shtrat për të mënjanuar plakjen dhe lodhjen e lëkurës. Gjithashtu konsideroni faktin për të përdorur një eksfoliat si ANEW CLINICAL Advanced Retexturizing Peel për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe të ndihmojë qarkullimin e qelizave të lëkurës.

Vijat dhe Rrudhat
Vijat e shumta dhe rrudhat shkaktohen ndër vite nga lëvizjet e fytyrës si buzëqeshja, rrudhja e vetullave,nga hapja e syve dhe e qara- shprehje natyrale këto që vijnë dhe ikin, dhe të cilat kontribuojnë të gjitha për të jetuar një jetë të shkëlqyer plot gjallëri dhe karakter. Vizat statike zhvillohen në mënyrë të pavarur si psh vijat nga hunda drejt buzës, të cilat janë tepër të vështira për tu parandaluar. Por ka disa gjëra që ju mund të bëni:

Flini me shpinë në mënyrë që të devijoni vijat që krijohen gjatë fjetjes- rrudhat fiksohen në sipërfaqe të lëkurës tuaj. Fjetja anësore mund të krijojë rrudha në faqet dhe mjekrën tuaj, dhe fjetja me fytyrë poshtë mund të shkaktojë rrudhje të vetullës tuaj.

Dhe mos e lani shumë herë fytyrën tuaj, sepse do të largoni krejtësisht yndyrën natyrale e cila është e domosdoshme për mbrojtjen e saj.

Pikat e errëta dhe pikat e plakjes
Sa më shumë kalon koha, toni i lëkurës suaj zbehet dhe ju mund të filloni të dalloni pika në fytyrën tuaj. Ndryshe nga qukat, të cilat janë simetrike, dekolorimi i lidhur me moshën (i ashtuquajtur si pikat e diellit ose pikat e moshës), janë më të mëdhaja dhe shpesh herë jo simetrike. Ju mund të përdorni në shtëpi produktet e ANEW CLINICAL Luminosity Pro Brightening Serum, e cila e bën lëkurën tuaj të duket më e ndriçuar dhe më me gjallëri. Ajo është e prodhuar pikërisht kundër luftës së njollave të errëta. Është e formuluar të ndihmojë në pengimin e prodhimit të pigmentit dhe xheli ndriçues është dizenjuar të ndihmojë të eliminojë qelizat e lodhura të lëkurës.

Humbja e qëndrueshmërisë dhe elasticitetit
Kur kolagjeni dhe elastina e lëkurës tuaj (proteinat që ndihmojnë të formohet indi lidhës) fillojnë të ulen në sasi, lëkura juaj fillon të bëhet më pak e qëndrueshme. Por ju mund të ndihmoni në ngadalësimin e këtij procesi duke reduktuar ekspozimin në diell- shkaku kryesor për dëmtimin, i cili i paraprin humbjes së qëndrueshmërisë. Ju gjithashtu mund të provoni produkte që janë formuluar të ndihmojnë në nxitjen e kolagjenit dhe elastinës, si ANEW CLINICAL Lift & Firm Pro Serum. Xheli anti-gravity është dizenjuar në mënyrë unike me një polimer me efekt ngushtim lëkure, kokrrat pro- qëndrueshmërisë janë të dizenjuara të ndihmojnë e të ndërtojnë prodhimin e elastinës.

Çfryrja e buzëve
Buzët tuaja zhvillojnë rrudha, humbasin volum dhe çfryhen me kalimin e kohës. Përdorni hidratues të përditshëm për buzët tuaja në mënyrë që ti hidratoni ato. ANEW PLATINUM Kremi i syve & i buzëve është formuluar me Teknologjinë Paksilium që ndihmon tu ktheni rininë qelizave.

Formula mbush shfaqjen e vijave të thella rreth buzëve tuaja.

Lip Deflation
Your lips develop wrinkles, lose volume and definition over time as well. Whether it’s from years of sun exposure, pursing your lips while smoking or extreme dryness, you can treat your pout just like you do the rest of your face to help improve signs of aging. Try a daily lip moisturizer to infuse them with hydration. ANEW PLATINUM Eye & Lip Cream is formulated with Paxillium Technology to help restore youthful cell shape. The formula fills in the appearance of deep lines on and around your lips.

Thatësi ekstreme
Tharja e lëkurës është e zakonshme ndërkohë që ne plakemi, për shkak të humbjes së gjendrave yndyrore. Veçanërisht pas menopauzës me rënien e nivelit të estrogjenit, lëkura juaj e thatë është lehtësisht e dallueshme dhe e hollë. Mbipërdorimi i sapunëve, dhe banjave të nxehta mund ta përkeqësojë. Përdorni një hidratues ditë për ditë. Provoni linjën ANEW PLATINUM Emulsion e cila ndihmon lëkurën tuaj të plotësojë rezervat e veta jetike dhe të lejojë nivelin e hidratimit të rritet deri ne 400 përqind.Të plakesh nga numrat
Fakte surprizuese që çdo grua duhet ti di
 • Miti! Ne NUK e marrim gjithë dëmtimin e lëkurës tonë deri në moshën 18 vjecare! Një studim thotë se ne marrim vetëm 23% të dëmtimit nga dielli në periudhën që ne jemi ligjërisht të rritur dhe marrim 10% më shumë dëmtim nga dielli çdo dekadë pas kësaj. Pra vazhdoni të përdorni krem mbrojtës për diellin. Një taktikë e mirë për tu ndjekur është përdorimi i një spektri të gjerë të kremrave të diellit me përbërës kundër-moshë, si Avon’s ANEW Solar Advance me Teknologjinë RepairShield&trade. Ajo shkon përtej mbrojtjes së lëkurës, dhe e mbron atë nga rrezet e dëmshme dhe faktikisht trajton dhe ul nivelin e pamjes së dekoloruar dhe rrudhat.

 • Që nga viti 1997 munri i ndërhyrjeve kirurgjikale dhe jokirurgjikale estetike rritet vit pas viti. Sipas një studimi, në vitin 2011, ka patur më shumë se 9 milion procedura kozmetike të kryera në SHBA! Presioni për tu dukur sa më të rinj në shoqërinë tonë, është ende në nivelet më të larta po në të njëjtën kohë dhe popullariteti i taktikave kundër-plakje.

 • Besimi është çelësi që e bën një grua edhe më tërheqëse. Nuk është çudi që ulja e shkallës së tërheqjes mund të zhvillohet me moshën sepse shumë gra nuk mësojnë se cili lloj makiazhi duket mirë në ato dhe nuk dinë se cfarë produktesh të përdorin derisa ata plaken.

 • Sipas një studimi të vitit 2005, për shumë gra (57%), shenjat e para që ato përjetojnë Nga shenjat e moshës janë ato rreth syve.

 • Një nga mënyrat më të mira për të patur një lëkurë të shkëlqyeshme e rinore është duke e mbajtur atë të hidratuar, dhe ky hidratim mund të vijë nga përdorimi i një hidratuesi, jo nga pirja e ujit në sasira të mëdha. Studime të shumta dermatologjike i përmbahen faktit që hidratimi në lëkurën tonë influencohet nga mosha dhe mjedisi. Ndaj ndihuni të lirshme në përzgjedhjen e një kremi hidratues nga linja ANEW Kundër-moshë: Rejuvenate, Reversalist, Ultimate dhe Platinum.